...

Vannskadene tar ikke sommerferie

Du er pålagt å stenge hovedkrana når du drar fra hytta i mer enn tre dager.

Publisert 27.07.2012 kl 13:57 Oppdatert 27.07.2012 kl 14:02

Tips en venn på e-post:

De tre siste årene har antall vannskader i juli måned ligget ganske konstant på omkring 3500 skadesaker i gjennomsnitt– ifølge forsikringsstatistikk fra FNO. Erstatningsutbetalingene i juli måned de siste årene ligger i gjennomsnitt på 185 millioner kroner, og de fleste juliskadene rammer boliger.

- De høyeste månedlige vannskadetallene har vi riktignok når boligene er i mer aktivt bruk ellers i året, men det skjer likevel alt for mange vannskader i norske bygninger i sommerukene. Mange av vannskadene som skjer mens folk er bortreist om sommeren får utvikle seg til storskader, og blir et stort problem for familiene ved hjemkomst, sier informasjonsdirektør Jack Frostad i If Skadeforsikring.

If`s undersøkelser viser at svært få nordmenn stenger hovedkrana og at mange ikke vet hvor den er eller hvordan man gjør det.

–Fire av fem oppgir at de aldri stenger vanntilførselen til boligen når de reiser bort. Vår anbefaling er å stenge hovedstoppekrana ved fravær, selv om det bare er for en helg. Det er en fordel å åpne en servantkran når stoppekranen stenges. Servantkranen kan da stå åpen mens man er bortreist slik at man tar bort trykket i rørene, sier Frostad.

Stadig flere installerer automatisk vannstoppeventil som aktiveres når man forlater boligen, eller når det oppstår fukt. Slike ventiler stopper vanntilførselen hvis utplasserte vannfølere registrerer fuktighet, og skader unngås eller begrenses betydelig.

Vannskadene skyldes som regel lekkasjer fra skjulte vannrør. Boliger fra 50-, 60- og 70-tallet har rør som begynner å bli modne for utskifting og er spesielt utsatt for rørbrudd.

Bare i norske hjem ble det i fjor registrert 66.000 vannledningsskader til en kostnad av 2,4 milliarder kroner, og selv om vinterkulden må ta skylda for mange av skadene, skjer tusenvis av skader i sommerferieukene.

Når folk reiser hjem etter ferien vil mange fritidsboliger bli stående ubrukte en tid fremover. I fjor inntraff det omkring 5000 vannskader i norske fritidsboliger. For å begrense vannskadene i fritidsboliger har If Skadeforsikring innført en sikkerhetsbestemmelse som krever at når fritidsboliger forlates for mer enn tre døgn skal hovedstoppekranen stenges.



På forsiden nå


...

Klager på avgjørelsen

Nyheter Hytta i Rødnesveien nord på Tjøme fikk nei fra politikerne da saken var oppe. Både mål og utseende ble det reagert på. Les mer

...

Travel natt for politiet

Nyheter Få alvorlige hendelser, men hektisk for operasjonssentralen i Vestfold natt til 18. mai. Les mer

...

Får skate på Føynland

Nyheter Nå er skateboardanlegget i Fossåsveien godkjent etter at det ble søkt om tillatelse. Les mer

...

Nytt besøk fra Stortinget

Nyheter Tønsberg og Nøtterøy bibliotek har snart sitt siste møte før sommeren med en representant fra Vestfoldbenken på Stortinget og publikum. Les mer

Til Grasrotandelen

Tips oss

Telefon: 33 34 57 77
Telefaks: 33 34 57 70
E-post: red@oyene.no

Kontakt oss

Besøksadresse: Ørsnesalléen 31, Teiegården, 2. etg
Postadresse: Postboks 124 Teie, 3106 Nøtterøy
Telefon: 33 34 57 77
Telefaks: 33 34 57 70

Redaksjonen

Daglig leder/Ansvarlig redaktør: Tor Aslesen

Nettavisen oyene.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten. Det gjøres oppmerksom på at denne nettavisen regelmessig blir innsamlet og lagret av Nasjonalbiblioteket. Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig som kildemateriale for forskning og dokumentasjon.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.