...
Håper på oppholds: Dårlig vær er litt av sjarmen under øvingsperioden i Thaulowhullet, men skuespillerne har bestilt finvær fra premieredagen. (F.v) Joanna Myrelli, Geirr Johnnson, Øyvind V. Kjeksrud, Marit Simonsen og Rolf Dolven. Foto: Tine H. Lunde

Sommeren i et høl

Torsdag har Thesbiteaterets Shakespeare-forestilling «De lystige koner i Windsor» premiere nettopp i et høl.

Publisert 28.06.2012 kl 08:43 Oppdatert 28.06.2012 kl 08:43

Tips en venn på e-post:

– Jeg elsker hølet, forteller Joanna Myrelli fra Tjøme.

– Det er et sånt sted man bare må oppleve for å forstå hva det er de andre snakker om. Det er helt magisk.

For de som ikke vet det, er det Thaulowhullet som kalles hølet på folkemunne. Det er heller ikke vanskelig å finne, for det ligger i skogen bak Tønsberg ishall.

Superlativene strømmer når skuespillerne prater om sin arbeidsplass.

– Det behøver ikke å skje noe på scenen for at magien skal vise seg. Det holder at man setter seg ned og ser seg rundt. Det er så utrolig vakkert her. Og når lysgutta begynner med sine lysprøver, er det helt fantastisk, forteller Nøtterøy-trubadur Rolf Dolven. Han har vært involvert i Thesbis virke i en mannsalder, og det var han som stod som produsent for de første produksjonene i Thaulowhullet.

- Det er galskapen som driver oss, og lysten til å videreformidle Shakespeares verker, forteller Øyvind V. Kjeksrud, opprinnelig fra Vestskogen. Det er femte gangen Kjeksrud tilbringer sommeren i hølet, og han blir ikke lei.

I tillegg til at Thaulowhullet er magisk, spøker Geirr Johnsson fra Teie med at det er selvterapi å stå på scenen i skogen der bak Tønsberg ishall. – Et sted må jo vi få det ut, vi også, og hva er vel bedre enn å gjøre det i det mystiske og magiske, hølet, spør han.

Forestillingen vises i Thaulowhullet fra 28. juni til 15. juli. Britiske Peter Cripps er hentet inn på regisiden og det er Karl Sundby, som mange kjenner fra Hotel Cæsar, som har hovedrollen som Sir John Falstaff, en av Shakespeares mest populære figurer.

– Det Shakespeare skrev om, for flere hundre år siden, er fremdeles dagsaktuelt, forteller Johnsson. – Årets forestilling er en komedie. Den grenser nesten til å være en farse. Men publikum lo av det da, og de kommer til å le i år også, avslutter han.



På forsiden nå


...

Nye inn på biblioteket

Nyheter With brød og kaffe åpner sin avdeling nummer to i Tønsberg og Nøtterøy bibliotek. Les mer

...

Nei til ti meter ny brygge

Nyheter I Nordhavna på Hvasser fikk eier av en fritidsbolig ja til større brygge etter flere behandlingsrunder hos politikerne. Fylkesmannen er ikke enig i det. Les mer

...

Ingen alvorlige hendelser

Forsiden Les politiets logg fra natt til søndag her. Les mer

...

Klager på avgjørelsen

Nyheter Hytta i Rødnesveien nord på Tjøme fikk nei fra politikerne da saken var oppe. Både mål og utseende ble det reagert på. Les mer

Tips oss

Telefon: 33 34 57 77
Telefaks: 33 34 57 70
E-post: red@oyene.no

Kontakt oss

Besøksadresse: Ørsnesalléen 31, Teiegården, 2. etg
Postadresse: Postboks 124 Teie, 3106 Nøtterøy
Telefon: 33 34 57 77
Telefaks: 33 34 57 70

Redaksjonen

Daglig leder/Ansvarlig redaktør: Tor Aslesen

Nettavisen oyene.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten. Det gjøres oppmerksom på at denne nettavisen regelmessig blir innsamlet og lagret av Nasjonalbiblioteket. Nettavisen vil bli gjort tilgjengelig som kildemateriale for forskning og dokumentasjon.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.