...
Under ett døgn etter at det ble kjent at regjeringen vurderte å fjerne taxfree er forslaget lagt død. Her finansminister Sigbjørn Johnsen. Foto: Terje Pedersen, ANB

Taxfree fredes likevel

Oslo (ANB): Regjeringen har fått kalde føtter. Taxfree-salget blir likevel fredet.

Fotball Live

søndag 01. aug. kl. 18:00
Viking - Sandefjord

Kampstart om:

3 dager 6 timer 6 min. 4 sek.
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Nøtterøy  Tjøme 
...
Kjell Werner E-post
Publisert 06.03.2010 kl 12:41 Oppdatert 06.03.2010 kl 14:16

Tips en venn på e-post:

FAKTA: Taxfree

  • Norske reisende kan lovlig innføre en kvote avgiftsfrie varer til landet via ferge og fly
  • Kriteriet er at den reisende har vært utenfor landets grenser i minst 24 timer
  • Kvoten er inntil en liter brennevin og 1,5 liter vin samt 200 sigaretter (ANB)

LES OGSÅ:

Raser mot taxfree-forslag 06.03.10 - 11:05

Taxfree står for fall 06.03.10 - 14:34

Vil kutte i barnetrygden 05.03.10 - 10:05

– Det ligger ikke noe forslag om å fjerne taxfree-ordningen på finansministerens bord foran regjeringens budsjettkonferanse neste søndag, sier kommunikasjonssjef Runar Malkenes i Finansdepartementet til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

Fredag kveld kunne ANB melde at regjeringen vurderer å stoppe taxfree-salget ved flyplasser og på ferger. Et slikt forslag vil kunne gi staten over tre milliarder kroner mer i avgifter på tobakk og alkohol. Det ville ha kommet godt med når regjeringen skal holde igjen på oljepengebruken i statsbudsjettet for 2011.

SV ville ha

Men nå er altså forslaget lagt dødt, under ett døgn etter at det ble kjent. SV har ivret sterkt for å fjerne taxfree-salget, mens sterke krefter i Arbeiderpartiet og Senterpartiet har kjempet mot. I disse partiene er det frykt for at en fjerning av taxfree-ordningen kan true flere av landets flyplasser.

Det avgiftsfrie salget er nemlig med på å finansiere de 42 flyplassene som går med underskudd. Dersom det blir slutt på taxfree, så vil disse flyplassene måtte kjempe ordinært om penger i hvert statsbudsjett.

Jobben med neste års statsbudsjett blir ekstra tøff. Derfor kommer det mange kuttforslag opp på bordet. Mange av disse forslagene har tidligere vært uaktuelle, men nå er det mer realistiske enn på lenge.

Bare sonderinger

Foreløpig har det bare vært sonderinger mellom regjeringspartiene og finansministeren om budsjettet. Først i midten av kommende uke kommer de formelle kuttlistene på bordet.

Neste søndag samles regjeringen til den første konferansen om statsbudsjettet for 2011.

ANB kunne fredag fortelle at det blir vurdert å kutte i både barnetrygden og u-hjelpsposten. I tillegg er det aktuelt å øke egenbetalingen ved legebesøk og andre helsetjenester.

I årets statsbudsjett bruker politikerne nesten 150 milliarder oljekroner til mange gode formål. Dette er 45 milliarder kroner mer enn det oljepengebruken skal være i et normalår. Ifølge den såkalte handlingsregelen skal det brukes fire prosent avkastning av oljefondet i et normalår.

Finansminister Sigbjørn Johnsen har sagt at Norge raskt må komme tilbake på fireprosenten. (ANB)

...

Lyn og torden vil herje

Nyheter Yr.no melder om et skikkelig torden- og grisevær på Østlandet. Verst vil det bli fra klokken 1800 ikveld og over natta. Les mer

...

- Gjerdet i sjøen får ikke bli

Nyheter Gjerdet som går langt ut i sjøen kan ikke bli værende slik, mener miljøvernleder Bjørn Bjerke Larsen i Tjøme kommune. Les mer

...

- Over 800.000 nordmenn risikerer ID-tyveri

Nyheter Én av fem nettbrukere benytter samme passord overalt på internett. – Livsfarlig, mener norske sikkerhetseksperter. Les mer

...

Kjørte bil dritings på Teie - kjørt hjem av politiet

Nyheter Kvinnen som krasjet i et skilt på Teie torv i natt til tirsdag, var så full at det ikke gikk å ta prøver av henne der og da. Les mer

...

51-åring fersket på morellslang

Nyheter Det gikk ikke helt greit for den middelaldrende mannen som campet i et morelltre i natt. Les mer

Dagens mest leste saker

...

Mer skatt i sikte

Arbeiderpartiets sekretær Raymond Johansen regner med at eldrebølgen blir dyr for samfunnet når den slår inn for fullt om ti år. De økte utgiftene kan ikke betales med oljepenger.

Les kommentaren her

Siste bildeserier

Super-yachten

...

Strand Craft 122 kommer med en egen sportsbil, parkert i båtens garasje.

Se alle bildene

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

Mercedes-AMG valgte Norge

...

Mercedes-AMG fant den perfekte plassen til å vise fram SLS AMG E-Cell, den kommende elektriske supersportsbilen.

Se bildene her

10 siste innenriks

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips oss

Telefon: 33 34 57 77
Telefaks: 33 34 57 70
E-post: red@oyene.no

Kontakt oss

Besøksadresse: Ørsnesalléen 31, Teiegården, 2. etg
Postadresse: Postboks 124 Teie, 3106 Nøtterøy
Telefon: 33 34 57 77
Telefaks: 33 34 57 70

Redaksjonen

Daglig leder/Ansvarlig redaktør: Tor Aslesen

Nettavisen oyene.no

Dette nettsted er redigert på uavhengig grunnlag, i henhold til de prinsipper som er nedfelt i Redaktørplakaten , og på norske mediers etiske normer slik de er uttrykt i Vær-Varsom-plakaten og Tekstreklame-plakaten.

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.